בשנים האחרונות רכבי הפנאי-שטח (SUV) עקפו בצורה מפתיעה את רכבי הסדאן המשפחתיות הפופולאריות הרבה להם זוכים רכבי ה-SUV באה לידי ביטוי בעליה דרמטית במספר הרכישות. לעומתן, רכבי הסדאן המשפחתיות עדיין מצליחים לכסות חלק נכבד משוק הרכבים הישראלים. הסיבה לכך – הם מציעים ערך מוסף שלא היה קיים בשנים קודמות, כמו הנעה היברידית או מרווח פנים מצוין, מנועי טורבו יעילים או מחירים אטרקטיביים יותר. 

סקרנו מספר רכבי משפחה מוכרים וידועים ובדקנו מה השתנה בין אז להיום? אלו שינויים נערכו בדגמי המשפחתיות שהצליחו להביא את אותו ערך מוסף ולהישאר עדיין בראש הרשימה אל מול המתחרות הפופולאריות בקטגורית הפנאי שטח. 

מאזדה 3

הרכב האלמותי שנע בכבישי ארצנו מסרב להיכנע לשינויים וגחמות השוק מצד מתחריו ומצליח למצב את עצמו כרכב משפחתי נאמן. המאזדה החדשה באה מספקת נוחות יחד עם עצמה. כראוי לרכב משפחתי המאזדה 3 מספקת מספר מערכות בטיחות מתקדמות החל ממערכת חכמה לסיוע בבלימה בעיר ועד מערכת התרעה קולית במקרה של סטייה מנתיב. 

המאזדה החדשה מגיעה עם מנוע 2.0 ליטרים. מדובר במנוע בנזין בעל הזרקה ישירה ויעילות גבוהה שעוזר לחיסכון בדלק עם צריכת דלק ממוצעת של 17.24 ק"מ לליטר (עוד נקודה רגישה שמדברת למשפחות רבות). מבחינת ביצועי מנוע, היא מספקת 165 כ"ס עם 6,000 סל"ד ותאוצת מנוע מ- 0 ל- 100 קמ"ש ב- 9 שניות. 

סקודה אוקטביה

אם ניתן להגדיר אהבה ניתן לומר שהסקודה אוקטביה היא המשפחתית האהובה בישראל. המעבר למנוע קטן יותר שיפר את צריכת הדלק ולא פגם בביצועי המנוע שנשארו מצוינים. זו הנקודה העיקרית מדוע האוקטביה נהפכה למכונית משפחתית פופולארית במיוחד. לא רק זאת, במהלך השנים שיפרה האוקטביה את מערכות הבטיחות שלה ואת נוחות הנסיעה. תא נוסעים מרווח ותא מטען ענק שבאים יחד עם מחיר ריאלי אותו תוכלו למצוא בעמוד מחירון רכב חדש באתר קפיטל מוטורס, מאפשרים לאוקטביה לעמוד איתנה בין המשפחתיות המובילות בארץ.

מבחינת שיפורי הבטיחות שהוכנסו בה ניתן למצוא: בקרת סטייה מנתיב, מערכת בלימה אוטומטית, מערכת תשישות לנהג ומערכת לזיהוי שטחים מתים.   

יונדאי איוניק היברידית

כבר בתחילת השנה הודיעה יבואנית הרכב בארץ כי היא מתחילה לשווק את הגרסה החשמלית של המשפחתיות – האיוניק, ולא לחינם. האיוניק זכתה בשנת 2018 כמכונית הנמכרת ביותר בגרסה ההיברידית שלה. 

במידה ותרצו להפתיע את אימא במתנת יומולדת, תדעו שזאת אחת המכוניות הנמכרות ביותר בקרב נשים בנות 35-45.

היונדאי איוניק מוגדרת כרכב משפחתי מתקדם. הגרסה ההיברידית מגיעה עם מנוע הזרקת דלק ישירה (GDI) בנפח 1.6 ליטר הפועל בשילוב עם מנוע חשמלי מתקדם וסוללת ליתיום- יון פולימר עם הספק משולב שעומד על 141 כ״ס. השילוב של מנוע בנזין עם מנוע חשמלי מאפשר להגיע למקסימום ביצועים ומינימום פליטת מזהמים ואולי זו הסיבה מדוע האיוניק זוכה לפופולאריות רבה בקרב קטגורית רכבי הסדאן המשפחתיות. 

טויוטה קורולה היברידית

טויוטה קורולה

לטענת היצרנים מדובר במשפחתית הנמכרת בעולם ויש להם על מה להסתמך, הקורולה היא אחת המכוניות המשפחתיות הנמכרות ביותר בישראל ומיוצרת בעולם בהצלחה רבה מאז 1966. כבר ב- 1997 הפכה הקורולה למכונית הנמכרת ביותר בכל הזמנים ועם תואר שכזה לא נעז להתווכח. 

כיום משווקת הקורולה החדשה בישראל גם בגרסה ההיברידית וטכנולוגיה זו משפיעה באופן מהותי על צריכת הדלק המשולבת של המכונית. עם תאוצת מנוע מ- 0 ל- 100 קמ"ש ב- 11 שניות בדגם ההיברידי ועם הספק משולב של 122 כ"ס בגרסה ההיברידית, נראה שהטויוטה קורולה החדשה הולכת לכבוש שוב את קטגורית המשפחתיות. 

רנו מגאן 

אחד היתרונות הבולטים של הרנו מגאן הוא מרווח הנוחות שהיא מספקת. עם ממדים ועיצוב חוץ מרשימים, אבזור עשיר ותא מטען גדול במיוחד שמאפשרים נוחות נסיעה מצוינת, המגאן מצליחה לשמר על אלגנטיות עם עצמה. 

המגאן החליפה את גרסת הפלואנס הקשישה וחידשה בעיצוב ואיכות החומרים. כיום, המגאן החדשה מגיעה בגרסת 'גראנד קופה' ועברה שינוי מהותי ביחידת ההנעה שלה ובמערך בטיחות עשיר ומקיף. עיצוב הפנים החדש שלה מבטא את השילוב בין טכנולוגיה לנוחות שהמגאן יודעת להציע. 

גרסת הבסיס שלה מגיעה עם מנוע 1.33 ליטרים בנזין טורבו, גיר אוטומטי כפול מצמדים, 7 הילוכים עם מערכת מולטימדיה ומסך ורטיקלי, בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת בלימה אוטונומית, פתיחת תא מטען ללא מגע יד, תאורת אווירה משתנה ועוד. 

ניסאן סנטרה

משפחתית הסדאן של חברת ניסאן – הסנטרה, משופעת במרווח פנים גדול ובראה חיצוני מרשים ואטרקטיבי. חברת ניסאן חידשה את הסנטרה עם פגוש אגרסיבי מלפנים, עם עיצוב ספורטיבי עם קווי מתאר חיצוניים אווירודינמיים. 

מבחינת מרווח פנים הרכב, הסנטרה מפנקת את כל יושבי הרכב כולל היושבים מאחור ומאפשרת להם מרווח נדיב. היא מגיעה עם מנוע בנזין 1.8 ליטר והספק 130 כ"ס עם תיבת הילוכים רציפה להקטנת צריכת הדלק. 

מבחינת אבזור הפנים היא מציעה שלל פיצ'רים כמו: מפתח חכם וכפתור הנעה, מצלמת רוורס, מראה אחורית למניעת סנוור, בקרת אקלים דו אזורית וחימום למושבים הקדמיים. 

לסיכום:

רכבי הסדאן המשפחתיות עלו בכמה רבות לעומת שנים עברו, בעיקר בשל התחרות מול סגמנט רכבי הפנאי-שטח הפופולאריות. נדמה לעיתים שאותו יצרן רכב מתחרה בעצמו על אותן קטגוריות שונות כמו טויוטה או סקודה שמציעות דגמים שונים על מנת לשלוט בשוק הרכבים. 

יחד עם זאת, נמצא שינויים רבים ברכבי הסדאן, בעיקר בכל הקשור למנועים. בעוד שבשנים קודמות רוב המנועים חולקו בין מנועי 1200-1600 סמ"ק, כיום, בעיקר בשל הרצון להוריד את עלויות צריכת הדלק ומתוך הסתכלות ירוקה, נמצא הרבה גרסאות טורבו והקטנה של נפח המנוע ברכבים. 

שינויים נוספים שניתן למצוא ברכבי הסדאן הם גדילה באבזור ובמערכות הרכב הבטיחות לנהג. כמעט בכל רכב כיום נמצא מערכות כמו: מערכת בלימה אוטומטית, מערכת סטייה מנתיב וכו' שנמצאות כבר בדגמי הבסיס ולא רק ברמות גימור פרימיום.