מכונה ניידת מוגדרת על פי החוק ככלי רכב שדורש רישיון נהיגה מתאים. במאמר הבא נסביר למי מותר להפעיל במת הרמה ניידת, מה היתרונות שלה ומה אפשר לעשות על מנת להפיק ממנה תועלת רבה

במת הרמה ניידת מאפשרת לבצע סוגים שונים של מטלות, גם במקומות סגורים וגם במקומות פתוחים. במקומות סגורים למשל ניתן למצוא במת הרמה ניידת במפעלי ייצור, מחסני לוגיסטיקה, מוסכים ועוד. במקומות פתוחים, מדובר בעיקר על במת הרמה ניידת שמשולבת בשטחי אחסון או בנמלי ים ויבשה.

השאלה המתבקשת היא למי מותר להפעיל במת הרמה ניידת. מצד אחד, במת ההרמה מתאפיינת בכך שהיא יכולה להתרומם לגובה. מצד שני, היא לא רק מתרוממת לגובה אלא גם ניידת על גבי הקרקע ואפשר לשנע אותה ממקום למקום בצורה חשמלית או עם מנוע בנזין וסולר. אז כדי להפעיל נכון ובצורה חוקית במת הרמה ניידת, חשוב להכיר את לשון החוק.

 

מה קובע החוק לגבי במת הרמה ניידת?

החוק בישראל מגדיר במת הרמה ניידת בתור מכונה ניידת לכל דבר ועניין. המשמעות היא שכמו כל מכונה ניידת, גם במת הרמה ניידת היא רכב מנועי שאינו מיועד לגרירה אבל כן יכול לבצע עבודות. אז כדי לבצע עבודות עם במת הרמה ניידת, צריך רישיון נהיגה רלוונטי.

מי שרשאי להפעיל במת הרמה ניידת הוא רק מי שיש לו רישיון נהיגה דרגה 1. כדי לקבל רישיון נהיגה דרגה 1, צריך לעבור הסמכה מתאימה. אחרי הסמכה מתאימה, מי שיש לו רישיון נהיגה יכול גם להפעיל במת הרמה ניידת וגם לנסוע על טרקטור, מגלזה עם כושר נשיאה של עד 20 אלף ק"ג, טרקטורון, רכב שטח וטרקטור משא.

 

כך בוחרים במת הרמה ניידת מתאימה

השיקול של הפעלת במת הרמה ניידת הוא רק חלק מתוך מערכת שיקולים רחבה יותר. בראש ובראשונה, צריך להתאים כל סוג של במת הרמה ניידת לאופי השימוש. בשביל לבחור נכון במת הרמה ניידת, כדאי להשוות בין הדגמים השונים. לאחר מכן, ניתן להתייעץ עם בעלי מקצוע או אפילו לברר באופן עצמאי לגבי המפרט של כל במת הרמה ניידת ומה שאפשר לעשות איתה.

מידע אמין כמו שיש באתר https://www.lifter.co.il למשל יכול לעזור לדעת מי רשאי להפעיל במת הרמה ניידת. באמצעות המידע אפשר להשוות בין סוגים שונים של במות הרמה ופתרונות הרמה, כדי להתרשם מהמפרט הטכני שלהם. באמצעות בדיקת המפרט הטכני של כל סוג של במת הרמה או פתרון הרמה, ניתן לדעת מה הדרישות למפעיל מבחינת הרישוי.

ככל שבמת ההרמה או המנוף מגיעים לגובה רב יותר, כך יש צורך ברישיון יחסית מורכב. מצד שני, בעלי רישיון לעבודה על מנוף בדרך כלל יכולים להפעיל את כל סוגי פתרונות ההרמה.

 

מלגזה במפעל