על מנת להתמודד עם חריגויות בקצב הלב בזמן אמת, הומצא הדפיברילטור. מכשיר זה מגיע במספר סוגים כאשר אחד מהם הוא דפיברילטור פנימי אשר משתילים בגוף המטופל.

 

הלב הוא אולי האיבר החשוב ביותר בגוף האדם – הוא משאבת הדם שלו. כיוצא בזאת, כל חריגות בקצב הלב של אדם מסוים עלולה לסכן את חייו. על מנת להתמודד בזמן אמת עם חלק מהבעיות שיכולות לקרות עם הלב שלנו הומצא הדפיברילטור. למכשיר זה ישנן מספר וריאציות. אז מהו דפיברילטור פנימי? מתי הוא שימושי? למי כדאי לעבור השתלה ולהחדיר אל גופו את המכשיר? לפניכם התשובות לשאלות אלו.

 

אז מה זה דפיברילטור?

דפיברילטור הינו מאין מחשב קטן, אשר מתחבר ללב בעזרת אלקטרודות. המחשב יכול לזהות חריגויות בלב המטופל (כלומר באותו לב שאליו הוא מחובר כמובן) כגון דום לב ופרפור חדרים. בחלק מסוגי הדפיברילטורים תבוצע באופן אוטומטי הפעולה הבאה – מתן זרם חשמלי בעוצמה הנחוצה על מנת לייצב את פעילות הלב. בסוגים אחרים המפעיל צריך להבין את המכשיר ולהפעיל שיקול דעת האם לתת את מתן השוק ובאיזו עוצמה.

 

דפיברילטור פנימי

את הדפיברילטור הפנימי מחדירים כאמור אל גוף המטופל, פעולה זו נעשית בניתוח. דפיברילטור זה משגיח על המטופל לאורך כל היום וכל הלילה, ללא הפסקה. הוא דומה בעצם לקוצב לב. כאשר הוא מזהה חריגה כלשהי, הפרעה בקצב הלב, הוא מחליט האם יש צורך להתערב ואם כן אז הוא גם בעצם מחליט איזו פעולה צריך לעשות והאם ישנו צורך בשליחת שוק חשמלי ובאיזו עוצמה.

 

ההשתלה

בהתחלה מבצעים החדרה של אלקטרודות, דרך הווריד אל תוך הלב כך שהאלקטרודה בעצם תישען על האיבר. בשלב זה הצוות הרפואי שאכן האלקטרודות מזהות אותו מהלב ובאופן טוב. כעת, יקובעו האלקטרודות במקומות אלו, ומהצד השני יחוברו לדפיברילטור. הדפיברילטור ימוקם מתחת לעור, לרוב באזור עצם הבריח.

 

מי בעצם זקוק להשתלה?

האנשים אשר להם מומלץ לשקול לעבור השתלה ושיהיה מחובר לליבם דפיברילטור פנימי הם אלו אשר נמצאים בסיכון גבוה לדום לב או מי שכבר חווה אירוע כזה בסר גודל קשה. לעומתם, אנשים שיכולים לחשוב שלהם מומלץ לעבור השתלה שכזו, אך כנראה שלא באמת זקוקים לה – אנשים שיש להם דופק לב מהיר שפיר. בכל אופן, כל עוד יש לכם או לקרוביכם חשד שהם זקוקים להשתלה שכזו, מומלץ להם ללכת להיוועץ עם רופא.

 

דפיברילטור ידני פנימי

דפיברילטור זה יכול לשמש את הרופא בזמן ניתוח על מנת לטפל בלב המטופל. גם את סוג זה מחברים ללב והמטרות הכלליות שלו זהות לשל כל הדפיברילטורים.

 

לסיכום

לסיכום, דפיברילטור הינו מכשיר אשר מתחבר אל הלב בעזרת אלקטרודות ויכול לזהות בו אי סדרים. דפיברילטור פנימי מושתל, הוא דפיברילטור אוטומטי אשר משגיח ללא הפסקה על לב המטופל ויכול לטפל בו באופן אוטומטי. דפיברילטור ידני פנימי ישומש כנראה בניתוח לב פתוח.

הפרעות בקצב הלב